Uczczono pamięć zamordowanych funkcjonariuszy w Katyniu
Dziś przypada 83. Rocznica Zbrodni Katyńskiej. Kolbuszowscy policjanci uczcili pamięć funkcjonariuszy zamordowanych w Katyniu zapalając znicz pod „Dębem Pamięci” rosnącym na kolbuszowskim Rynku.
I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kolbuszowej nadkom. Robert Kobylski oraz podkom. Krzysztof Andryś Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego, zapalili dziś znicz pod „Dębem Pamięci”. Posadzony w maju 2016 roku, na kolbuszowskim Rynku dąb, to symbol - żywy pomnik upamiętniający konkretną osobę zamordowaną przez NKWD.
Kolbuszowski „Dąb Pamięci” upamiętnia aspiranta Policji Państwowej Jana Ozimka oraz jego syna Stanisława. Po wybuchu wojny, we wrześniu 1939 r., Jan Ozimek wraz z 17-letnim synem Stanisławem został zatrzymany przez wojska radzieckie, a następnie przewieziony do obozu w Ostaszkowie. W 1940 r. obydwaj zostali rozstrzelani przez NKWD. Spoczywają na Polskim Cmentarzu w Miednoje. Stanisław, 17-letni syn Jana, uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Oszmianie, mógł opuścić obóz, ale pozostał z ojcem do końca.
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który 14 listopada 2007 roku został wprowadzony - przyjętą przez aklamację - uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, ”… w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r…”.