Wydarzenia

Odpowiedzą za bezpodstawne wezwanie służb

Data publikacji 23.05.2023

Bezpodstawne wezwanie policji, to wykroczenie, za które grozi odpowiedzialność karna. Przekona się o tym dwoje mieszkańców powiatu kolbuszowskiego, którzy wczoraj lekkomyślnie zgłosili interwencje. Policjanci przypominają również, że tego typu zgłoszenia mogą powodować, że osoby faktycznie potrzebujące pomocy, nie otrzymają jej na czas.

Wczoraj po godz. 7, kolbuszowscy policjanci interweniowali w Kolbuszowej Górnej, gdzie 59-letnia mieszkanka powiatu kolbuszowskiego zgłaszała, że przebywający obok niej mężczyzna potrzebuje pomocy medycznej, a zespół pogotowia ratunkowego nie chce przyjechać. Skierowany na miejsce patrol ustalił, że zgłaszająca jest nietrzeźwa. Kobieta podczas rozmowy z policjantami twierdziła, że przebywający u niej 66-latek potrzebuje pomocy medycznej, ale nie była w stanie powiedzieć dlaczego. Rozpytany przez policjantów 66-latek oświadczył natomiast, że czuje się dobrze i żadnej pomocy nie potrzebuje. Oboje odmówili poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie.

Kilkadziesiąt minut później funkcjonariusze z użyciem sygnałów świetlnych i dźwiękowych udali się na jedną z ulic w Kolbuszowej, gdzie według zgłoszenia mężczyzny, jego kuzyn miał zamiar targnąć się na swoje życie. Ponieważ pod wskazanym adresem nikt nie otwierał drzwi, policjanci weszli po drabinie na balkon, a stamtąd do domu. W jednym z pokoi zauważyli śpiącego na łóżku mężczyznę. Zaskoczony 58-latek stanowczo zaprzeczył, aby miał zamiar odebrać sobie życie. Policjanci udali się do zgłaszającego, ale nie zastali go w domu.

W związku ze zdarzeniami, w obydwu przypadkach w kolbuszowskiej jednostce zostaną przeprowadzone czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie. Zgłaszający odpowiedzą przed sądem za bezpodstawne wezwanie służb.

Funkcjonariusze przypominają, że zgodnie z art.  66 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń:
§  1.  Kto:
1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
§  2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

 

Powrót na górę strony