Wydarzenia

Kliknęły w link i straciły pieniądze

Dwie mieszkanki powiatu kolbuszowskiego straciły pieniądze w wyniku transakcji internetowych. Jedna z kobiet chciała sprzedać za pośrednictwem Internetu sukienkę, a druga leżaczek dziecięcy. Obydwie dostały linki, za pośrednictwem których, miały otrzymać zapłatę. Niestety zamiast zysku ze sprzedaży, straciły po kilka tysięcy złotych.

W ostatnim czasie do kolbuszowskiej jednostki zgłosiły się dwie kobiety, oszukane w wyniku transakcji internetowych..

Jedna z pokrzywdzonych zawiadomiła, że została oszukana podczas sprzedaży sukienki. Z ustaleń policjantów wynika, że kobieta wystawiła ogłoszenie o sprzedaży na jednym z popularnych portali handlowych. Sukienką szybko zainteresowała się klientka, która zdecydowała się na jej zakup. W trakcie dalszej korespondencji pokrzywdzona otrzymała na swój telefon link, za pośrednictwem którego miała otrzymać pieniądze. Po jego otwarciu kobieta zalogowała się do swojego banku, a następnie powtórzyła logowanie, ponieważ otrzymała informację, że operacja się nie powiodła. Kiedy pokrzywdzona zalogowała się do aplikacji bankowej z komputera okazało się, że jej konto jest zablokowane. W trakcie rozmowy z pracownikiem banku dowiedziała się, że z jej konta wykonano kilka przelewów na kwotę ponad 4 tysięcy złotych.

Kolejna z pokrzywdzonych mieszkanek powiatu kolbuszowskiego chciała sprzedać za pośrednictwem strony Internetowej leżaczek dziecięcy. Również i w tym przypadku zakupem szybko zainteresowała się klientka, która zaproponowała że wykona przedpłatę za towar. Kobieta przekazała także, że pokrzywdzona otrzyma wiadomość od firmy kurierskiej. Jak się okazało do wiadomości załączony był link, który należało otworzyć aby odebrać zapłatę. Po jego otwarciu kobieta zalogowała się do swojej aplikacji bankowej. W wyniku transakcji straciła ponad trzy tysiące złotych.

W obydwu sprawach prowadzone są postępowania.

Policjanci apelują o ostrożność !

Pamietajmy, że linki, które otrzymujemy w wiadomościach od nieznanych osób, kontaktujących się w związku z prowadzoną przez nas sprzedażą internetową, mogą prowadzić do fałszywych stron WWW. Pamietajmy o  przestrzeganiu zasad, które mogą nas uchronić od problemów:

  • nie klikaj w nieznane linki do stron,
  • zwracaj uwagę jakie transakcje bankowe autoryzujesz i na jaką kwotę,
  • zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania do potencjalnych kontrahentów,
  • unikaj bezpośrednich transakcji, rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal,
  • uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, poprzez komunikatory,
  • zwracaj uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty oraz adres w przeglądarce strony, fałszywe strony często zawierają błędy, nie są napisane poprawną polszczyzną,
  • nie podawaj numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2, który jest nadrukowany obok podpisu,
  • czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku, zanim go wykorzystasz,
  • każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym poprzez wiadomości, które zwierają linki, powinno wzbudzić Twoją czujność.

 

  • maska radiowozu z napisem POLICJA
Powrót na górę strony