Wydarzenia

Chciała sprzedać tablet, padła ofiarą oszustów

Data publikacji 16.08.2023

Mieszkanka powiatu kolbuszowskiego chciała sprzedać tablet za pośrednictwem strony internetowej. Na ogłoszenie szybko odpowiedziała inna kobieta, która wysłała sprzedającej link do szybkiego odbioru płatności. Za pośrednictwem linka, pokrzywdzona wpisała swoje dane do "bankowości elektronicznej". Chwilę później okazało się, że dostęp do jej konta został zablokowany. Policjanci apelują o ostrożność podczas transakcji internetowych.

Kilka dni temu do kolbuszowskiej jednostki zgłosiła się mieszkanka powiatu kolbuszowskiego, która padła ofiarą oszustwa internetowego. Z relacji kobiety wynikało, że wystawiła na sprzedaży na platformie internetowej tablet. Niedługo po wstawieniu ogłoszenia, za pomocą komunikatora internetowego skontaktowała się ze sprzedającą kobieta, która zdecydowała się na zakup urządzenia. Kupująca przesłała pokrzywdzonej wiadomość o przekazaniu płatności za transakcję.

Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że wiadomość miała szatę graficzną popularnej firmy kurierskiej. Kobieta otworzyła link, dzięki któremu miała otrzymać płatność. Po otwarciu linku pokrzywdzona została przekierowana na stronę "banku", gdzie podała swoje dane do logowania. Chcąc zweryfikować przebieg transakcji próbowała się ponownie zalogować do swojego elektronicznego konta bankowego, ale okazało się że zostało ono zablokowane. Kobieta szybko skontaktowała się z infolinią banku i poinformowała o incydencie. Na szczęście okazało się, że oszuści nie zdążyli wykonać żadnych transakcji z jej rachunku.

Policjanci apelują o ostrożność !


Pamiętajmy, że linki, które otrzymujemy w wiadomościach od nieznanych osób, kontaktujących się w związku z prowadzoną przez nas sprzedażą internetową, mogą prowadzić do fałszywych stron WWW. Pamiętajmy o  przestrzeganiu zasad, które mogą nas uchronić od problemów:
•    nie klikaj w nieznane linki do stron,
•    zwracaj uwagę jakie transakcje bankowe autoryzujesz i na jaką kwotę,
•    zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania do potencjalnych kontrahentów,
•    unikaj bezpośrednich transakcji, rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal,
•    uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, poprzez komunikatory,
•    zwracaj uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty oraz adres w przeglądarce strony, fałszywe strony często zawierają błędy, nie są napisane poprawną polszczyzną,
•    nie podawaj numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2, który jest nadrukowany obok podpisu,
•    czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku, zanim go wykorzystasz,
•    każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym poprzez wiadomości, które zwierają linki, powinno wzbudzić Twoją czujność.

Powrót na górę strony