Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu
Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury, wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Policjanci przypominają, że okres jesienno-zimowy, to niebezpieczny czas dla osób bezdomnych, starszych i samotnych, ale też nietrzeźwych przebywających na zewnątrz.
Każdego roku właśnie w tym okresie kolbuszowscy policjanci zwracają szczególną uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem. W działaniach aktywnie uczestniczą dzielnicowi, którzy odwiedzają osoby samotne, informując o możliwości uzyskania stosownej pomocy. W trakcie codziennej służby funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować osoby bezdomne.
Funkcjonariusze zwracają również uwagę na osoby nietrzeźwe, które przez złudne poczucie ciepła należą do grupy osób najbardziej zagrożonych wychłodzeniem. Pamiętajmy, że człowiek znajdujący się pod działaniem alkoholu – szybko traci ciepło. Nie bądźmy obojętni widząc leżącą na ławce, czy w miejscu publicznym nietrzeźwą osobę.
Zwracamy się z apelem, aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. I Ty możesz pomóc! Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Do dyspozycji jest też nr 987 to bezpłatna całodobowa infolinia działająca przy Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Pod tym numerem można uzyskać informacje m.in. na temat placówek przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej. Znajdziemy tu również wykaz placówek udzielających wsparcia osobom potrzebującym pomocy na terenie Podkarpacia.
Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie!